Ta przeglądarka jest nieaktualna. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony internetowej, przełącz się na inną przeglądarkę.

Automatyzacja

Elastyczna automatyzacja w intralogistyce
Wózki autonomiczne od Linde

Automatyczne wózki i urządzenia są wykorzystywane w intralogistyce od dawna. Jednak coraz powszechniejsza cyfryzacja procesów biznesowych nadaje automatyzacji nową dynamikę: zautomatyzowane systemy umożliwiają bezproblemową integrację z procesami IT, a tym samym przenoszą efektywność na zupełnie nowy poziom.

Wymagania stale rosną: autonomiczne maszyny muszą być w stanie pracować obok ludzi i pomagać im w pracy bez ryzyka wypadków. Powinny też komunikować się w czasie rzeczywistym z innymi obiektami w infrastrukturze, aby zapewnić sprawny cykl pracy. Ponadto w wielu branżach procesy produkcyjne i logistyczne zmieniają się równie dynamicznie, jak same produkty i towary.

Beratung von Linde vor Ort im Warenhaus

Inteligentna automatyzacja z Linde

Bazując na bogatej ofercie wózków widłowych oraz na technologii nawigacyjnej, która nie wymaga stałej instalacji infrastruktury, Linde oferuje elastyczne i skalowalne rozwiązania automatyzacyjne. Mogą one być idealnie dopasowane do specyficznych wymagań w celu ekonomicznej automatyzacji dosłownie wszystkiego (nawet w przypadku mniejszych firm): od pojedynczych etapów procesu aż do skomplikowanych przepływów materiałów.

Linde Robotics

Zintegrowane rozwiązania

Zaawansowana technologia robotyki pozwala użytkownikowi cieszyć się znaczącą przewagą konkurencyjną, gwarantując jednocześnie wysoki stopień elastyczności procedur operacyjnych. Wysoko rozwinięte systemy bezpieczeństwa i wszechstronne oprogramowanie pozwalają na w pełni zintegrowane rozwiązania: ludzie i maszyny mogą komunikować się bezpiecznie i efektywnie.

Dlaczego robotyka?

Nowa generacja autonomicznych narzędzi pracy wykonuje powtarzalne procesy niezależnie i rzetelnie. Koszty maleją, zmniejsza się ponadto liczba uszkodzeń towarów i urządzeń, a autonomiczne wózki widłowe wykonują zadania, które są męczące bądź niewygodne dla operatorów. Dodatkowo zwiększa się wydajność przepływu materiałów, ponieważ przydział pracy i trasa są ustalone optymalnie i łączą się z innymi zadaniami.

Połączenie standardowych wózków Linde oraz unikalnej technologii Balyo zapewnia naszym klientom prawdziwą elastyczność i wszechstronność

Konkurencyjność

Najbardziej ekonomiczne rozwiązanie

Podstawą każdego wózka automatycznego są standardowe wózki z produkcji seryjnej Linde. W połączeniu z innowacyjną technologią nawigacji, która pozwala wózkom samojezdnym (AGV) orientować się w przestrzeni, seria Linde-MATIC oferuje niezawodne rozwiązania w zakresie automatyzacji, które pomagają klientom zoptymalizować wewnętrzny przepływ materiałów w ich firmach i znacznie obniżyć koszty.

W porównaniu z innymi systemami automatycznymi lub ze standardowymi wózkami korzyści są wyraźne:

  • niższe koszty instalacji,
  • znacznie niższe koszty eksploatacji.

Porównanie kosztów rozwiązań automatycznych Linde z innymi rozwiązaniami automatycznymi

Elastyczność

Brak infrastruktury

Technologia nawigacyjna nie wymaga instalacji stałej infrastruktury. Modele MATIC można po prostu zintegrować z istniejącymi obiektami magazynowymi lub produkcyjnymi.

Szybka instalacja

System rozpoznaje istniejące elementy konstrukcyjne (regały, ściany, kolumny) oraz sprzęt i maszyny. Dane te są kompilowane w dwuwymiarowej mapie, na której definiuje się trasy i punkty, takie jak miejsca składowania czy stacje przeładunkowe. Nowe trasy lub zmiany przestrzenne wprowadza się łatwo i szybko.

Skalowalne rozwiązanie

Technologia ta – opracowana we współpracy z francuską firmą Balyo, specjalistą w dziedzinie robotyki – jest wyposażona we wszystkie niezbędne interfejsy, aby płynnie połączyć automatyzację zarówno w pojedynczych wózkach MATIC, jak i całych ich flotach z procesami informatycznymi i operacyjnymi klienta.

Kompleksowa integracja

Oprogramowanie kontroluje zautomatyzowaną flotę w czasie rzeczywistym, monitoruje wyznaczanie tras i przydziela zadania, steruje także interakcjami z roletami zewnętrznymi, maszynami pakującymi, przenośnikami taśmowymi i maszynami produkcyjnymi. Cała aplikacja może współpracować bezpośrednio z systemami ERP (Enterprise Resource Planning) lub WMS (Warehouse Management System).

Lokalizacja w czasie rzeczywistym

Wózki automatyczne wykorzystują mapę do określenia swojej pozycji w terenie. W tym celu porównują w czasie rzeczywistym mapę odniesienia z otaczającymi je strukturami, które laser nawigacyjny rozpoznaje w danym momencie.

Bezpieczeństwo i produktywność

Wszystko, co najlepsze z dwóch światów

Podstawowe modele z serii produktów MATIC są wyposażone w liczne funkcje bezpieczeństwa. Dzięki dodatkowemu monitoringowi przestrzennemu w postaci kamery i lasera automatyczne wózki widłowe poruszają się zawsze bezpiecznie i bez znaczących strat w wydajności – zarówno podczas interakcji z ludźmi, jak i z innymi wózkami.

Wszystko to dzięki kontroli bezpieczeństwa wózków widłowych MATIC, która reaguje dynamicznie: gdy przeszkoda zostanie rozpoznana, wózek zmniejsza swoją prędkość, a jeśli człowiek lub inna maszyna wciąż będą pozostawać na jego trasie, wózek po prostu się zatrzyma. Gdy przeszkoda opuści strefę monitorowaną przez lasery i kamery, wózek automatycznie wznowi jazdę.

To, że dany wózek jest automatyczny, wcale nie oznacza, że nie da się go obsługiwać ręcznie. Wręcz przeciwnie – tego typu maszyny mogą być przełączone w tryb manualny w dowolnym momencie. Jeśli ktoś obsługuje jednostkę sterującą, wówczas automatyczne operacje zostają natychmiast przerwane, a wózek można na przykład wyprowadzić z niebezpiecznego obszaru w sytuacji awaryjnej lub wykorzystać do zadania poza zautomatyzowanym cyklem pracy. W trybie manualnym wózek Linde zachowuje swoje oryginalne cechy.

Kompleksowe funkcje bezpieczeństwa:

  • kamera 3D do rozpoznawania przeszkód,
  • lasery z przodu i z tyłu do wykrywania przeszkód i ładunków,
  • wizualne i akustyczne systemy ostrzegawcze,
  • awaryjne przyciski stop po obu stronach.

Seria Linde MATIC

Wózki paletowe, ciągniki, wózki widłowe z przeciwwagą, wózki przeznaczone do pracy w wąskich korytarzach roboczych - dzięki szerokiej gamie maszyn Linde jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie wózki aż dla 80% wszystkich istotnych aplikacji w zakładach produkcyjnych i magazynach.

P-MATIC – ciągnik

  • Aplikacje z użyciem wagonów logistycznych
  • Transport ładunków
  • Kompletowanie
  • Gospodarowanie odpadami
  • Zaopatrywanie linii produkcyjnej

P-MATIC od firmy Linde Material Handling

L-MATIC – wózek podnośnikowy

  • Niskie składowanie
  • Skanowanie kodów kreskowych
  • Przenoszenie do maszyny pakującej
  • Komisjonowanie
  • Zarządzanie składowaniem ładunku

L-MATIC od firmy Linde Material Handling

L-MATIC AC – wózek podnośnikowy z przeciwwagą

  • Składowanie zamkniętych palet
  • Obsługa stelaży i kontenerów przemysłowych
  • Składowanie na taśmociągach

L-MATIC AC od firmy Linde Material Handling

T-MATIC – wózek paletowy

  • Transport na długich dystansach
  • Blokowe składowanie ładunków w punktach załadunku
  • Transport długich ładunków

T-MATIC od firmy Linde Material Handling

K-MATIC – wózek do wąskich korytarzy

  • Przemieszczanie towarów w wąskich korytarzach i na dużych wysokościach
  • Wysokość podnoszenia: do 12 metrów
  • Składowanie na taśmociągach

K-MATIC od firmy Linde Material Handling

Pięć zalet geonawigacji Linde Robotics

  1. Sieć: zakres usług obejmuje zarówno operacje bez dostępu do systemu, jak i rozległą sieć z systemami firmowymi, maszynami i urządzeniami.
  2. Bezpieczeństwo: komplekswe wyposażnie, takie jak skanery i kamery, gwarantuje bezpieczeństwo ruchu (nawet w przypadku mieszanego środowiska pracy).
  3. Prostota: innowacyjny system geonawigacji z nowoczesną technologią LIDAR (Light Detection and Ranging) nie wymaga kosztownej infrastruktury.
  4. Elastyczność: trasy i punkty orientacyjne mogą być szybko dostosowywane w przypadku zmiany warunków pracy.
  5. Przejrzystość: system generuje ważne dane, dzięki którym można precyzyjnie zoptymalizować wydajność procesów logistycznych.

Nawigacja w wąskich korytarzach roboczych

Narrow aisle warehouse with Linde forklift

Automatyczna nawigacja w magazynach z wąskimi korytarzami roboczymi

Dzisiejsze magazyny zmieniają swój wygląd: bardzo wąskie korytarze robocze i coraz większe wysokości podnoszenia wprawdzie przyczyniają się do zmniejszania kosztów, ale – z racji tego, że tego typu powierzchnie magazynowe często mają ograniczoną widoczność – wymagają szczególnej uważności ze strony operatorów. Poza tym konieczny jest w takiej sytuacji wybór odpowiedniych wózków widłowych. System nawigacji w wąskich korytarzach roboczych od Linde znacznie poprawia wydajność pracy oraz bezpieczeństwo w magazynie, zmniejszając jednocześnie uszkodzenia towarów i sprzętu magazynowego. System jest kontrolowany przez WMS klienta.

Jak działa ta technologia?

Wszystkie niezbędne środki strukturalne dla tej technologii mogą być szybko wdrożone: albo etykiety RFID umieszczane są na podłodze w regularnych odstępach, albo etykiety z kodem kreskowym mocuje się na półkach. Podczas jazdy urządzenie skanujące na wózku odczytuje dane i przesyła je do jednostki sterującej, która jest w stanie określić dokładną pozycję wózka widłowego wewnątrz korytarza.

System centralny wysyła poprzez sieć Wi-Fi współrzędne docelowe punktu odłożenia lub pobrania do odbiornika w wózku. W drodze do miejsca przeznaczenia wózek stale sprawdza swoją aktualną pozycję i określa najlepszą kombinację trasy i podnoszenia w celu osiągnięcia pożądanej pozycji.

Linde VNA barcode system on the shelves

Zalety nawigacji w wąskich korytarzach roboczych

Wydajność

Wózek widłowy jedzie do wskazanego miejsca najkorzystniejszą trasą przy możliwie najmniejszym zużyciu energii. Rezultatem jest oszczędność czasu do 25% i znaczny wzrost wydajności.

Precyzja

System wspomaga operatora i pokazuje mu na wyświetlaczu dokładne położenie palety dla danego produktu. Operator musi obsługiwać tylko elementy sterujące (joysticki). Wyklucza to pobieranie lub składowanie palety w niewłaściwym miejscu.

Bezpieczeństwo

System Aisle Safety Assistant (ASA) rozpoznaje różne przeszkody (np. nierówności w podłożu, wystające elementy itp.) i ogranicza w tych miejscach niektóre funkcje wózka, takie jak prędkość jazdy, wysokość podnoszenia czy wysuwanie wideł.

Kontakt

Nasi specjaliści czekają na Twoje zapytanie.

Napisz do nas