Ta przeglądarka jest nieaktualna. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony internetowej, przełącz się na inną przeglądarkę.

Obrotowe stanowisko pracy i kabina operatora

Doskonała obsługa dużych ładunków
Obrotowe stanowisko pracy od Linde

Operatorzy wózków widłowych są narażeni na duże obciążenia fizyczne szczególnie podczas transportu dużych, nieporęcznych towarów, które znacznie bądź całkowicie ograniczają widoczność. W takiej sytuacji operator jedzie do tyłu i – aby zapewnić bezpieczny transport ładunku – musi obrócić tułów w kierunku jazdy. Niestety ta postawa niekorzystnie wpływa na kręgosłup, co często prowadzi do zmęczenia, bólu, a w konsekwencji do nieobecności pracownika.

Ale niezakłócona widoczność i ergonomia pracy wcale nie muszą się wzajemnie wykluczać. Dzięki obrotowemu stanowisku pracy operatora w spalinowych i elektrycznych wózkach widłowych lub obrotowej kabinie w wózkach ciężkich to już nie operator się obraca, a jego stanowisko pracy. Poprawia to widok na ładunek lub kierunek jazdy i odciąża układ mięśniowo-szkieletowy pracownika. W efekcie zmniejsza się liczba nieobecności w pracy oraz maleje ryzyko potencjalnych błędów spowodowanych zmęczeniem.

Rotating Cabin from Linde

Korzyści

  • Niezakłócona widoczność podczas transportu dużych, nieporęcznych ładunków
  • Mniejsze obciążenie fizyczne operatora
  • Mniej straconych dni roboczych z powodu złego stanu zdrowia, a tym samym większa wydajność
  • Zmniejszone prawdopodobieństwo wystąpienia błędów spowodowanych zmęczeniem lub stresem
  • Łatwość obsługi
  • Solidna konstrukcja zapewniająca długą żywotność wózka widłowego i minimalne koszty konserwacji
  • Dostępne dla wielu modeli wózków widłowych (także jako doposażenie)

Bezpieczeństwo

Zapobieganie wypadkom

W logistyce ładunki wielkogabarytowe zwiększają ryzyko wypadku, ponieważ znacznie ograniczają operatorowi widoczność. Są oczywiście akcesoria, które mogą pomóc, np. lusterka lub kamery, ale nie do końca spełniają one wymogi bezpieczeństwa. Istnieją przepisy, które w takich wypadkach nakazują, by wózki przemysłowe były prowadzone tyłem. Z drugiej strony jednak należy unikać częstego cofania, gdyż obciąża to kręgosłup pracownika. Niestety niektóre zadania wymagają od operatorów regularnej jazdy do tyłu.

Reversing using the rotating driver’s work station from Linde

Rozwiązaniem tego problemu jest obrotowe stanowisko pracy od Linde: podczas cofania operator obraca o 90° wszystkie urządzenia sterujące wraz z kierownicą, pedałami i podłokietnikami. Podobnie jak w przypadku wózków wysokiego składowania operator siedzi prostopadle do kierunku jazdy i widzi całą trasę. To znacznie poprawia widoczność i zmniejsza ryzyko zmęczenia, krótko mówiąc – poprawia bezpieczeństwo pracy.

Ergonomia

Kiedyś miałem ciągłe problemy z kręgosłupem szyjnym, ponieważ musiałem jeździć do tyłu przez sześć godzin dziennie. Dzięki obracającemu się stanowisku pracy operatora mam teraz niezakłócony widok na trasę i ładunek

Marywam Ahmed, operator wózka widłowego w Solvay Fluor GmbH w Bad Wimpfen

Wyraźnie zmniejszone obciążenie fizyczne

Nieobecności w pracy z powodów zdrowotnych są bardzo ważną kwestią biznesową. Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szacuje się, że aż od 60 do 70 procent ludności pracującej w krajach uprzemysłowionych cierpi na bóle pleców. Operatorzy wózków widłowych stanowią sporą grupę w tym odsetku, ponieważ często pracują w pozycji, która jest niekorzystna dla ich pleców.

Badania przeprowadzone przez niemiecką Instytucję Ubezpieczenia Wypadkowego dla Sektora Handlu i Dystrybucji (BGHW) wykazały, że obrotowe stanowisko pracy operatora od firmy Linde redukuje fizyczne obciążenie pracownika o około 60 procent, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych.

Porównanie skrętu tułowia

Według innych obliczeń operatorzy pracujący na nieruchomym stanowisku pracy spędzają aż 43 procent czasu w nadmiernie skręconej pozycji kręgosłupa. Natomiast jeśli operatorzy korzystają z obrotowego stanowiska pracy, czas spędzony na skręcaniu ciała jest zredukowany do zaledwie ośmiu procent.

Dostępność

Rotating driver’s work station from Linde

Kilka wersji

Wraz ze swoim partnerem NEUMAIER Industry firma Linde opracowała obrotowe stanowisko pracy operatora dla wózków elektrycznych i spalinowych oraz obrotową kabinę dla ciężkich wózków widłowych. Obrotowe stanowisko pracy operatora jest dostępne w kilku wersjach, które są dostosowane do różnych modeli wózków oraz do wzrostu operatora. Dostępna jest również szeroka gama typów siedzisk. Kilka serii wózków produkowanych po 2009 roku można doposażyć w tę konstrukcję. Wszystkie modele ciężkich wózków widłowych mogą być wyposażone w kabinę obrotową, maszyny te można również w taką kabinę doposażyć.

Skontaktuj się z nami

Nasz Doradca Techniczno-Handlowy pomoże Ci dobrać odpowiednie wyposażenie wózka.

Znajdź swojego Doradcę Techniczno-Handlowego

Brochure Rotatable Drivers Workstation