Ta przeglądarka jest nieaktualna. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony internetowej, przełącz się na inną przeglądarkę.

Ochrona przeciwwybuchowa z jednego źródła

31 sty 2019

Linde prezentuje nowe wózki wysokiego składowania z ochroną przeciwwybuchową

Aby nie doszło do ciężkich w skutkach wypadków, wózki widłowe pracujące w przestrzeniach zagrożonych wybuchem muszą spełniać ściśle określone wymogi bezpieczeństwa. Firma Linde Material Handling oferuje szeroką gamę odpowiednio zabezpieczonych maszyn, w której skład weszła teraz najnowsza generacja wysokowydajnych wózków widłowych wysokiego składowania (reach trucków) o udźwigu od 1,4 do 2,5 tony dla stref ATEX 2/22. Podobnie jak wszystkie inne wózki Linde z ochroną przeciwwybuchową (tzw. wózki Ex-proof) nowe pojazdy typu reach truck to standardowe modele, które łączą w sobie zalety wózków produkowanych seryjnie z kompleksowymi środkami ochrony przeciwwybuchowej zgodnymi z wytycznymi produktowymi ATEX. Maszyny są dostarczane do Klienta wraz ze wszystkimi niezbędnymi certyfikatami i dokumentacją. Przegląd i serwis wózków Ex-proof jest wykonywany przez naszych odpowiednio przeszkolonych techników serwisowych.

Na pierwszy rzut oka wielu użytkowników nawet nie zauważa, że dany wózek to wersja zabezpieczona przed wybuchem – mówi Elke Karnarski, Product Manager ds. Wózków Ex-proof w Linde Material Handling (Niemcy). I do tego właśnie dążymy. Wygoda i obsługa są identyczne jak w standardowym wózku Linde, różnice strukturalne uwidaczniają się dopiero po dokładniejszej kontroli, ale nie mają żadnego wpływu na wydajność i ekonomiczność. Wszystkie urządzenia elektryczne, które mogą powodować powstawanie iskier, są chronione zgodnie z odpowiednią kategorią ochrony przed zapłonem. W elementach mechanicznych, takich jak hamulcach czy widłach, zastosowano odpowiednie środki konstrukcyjne. Elektroniczna kontrola temperatury gwarantuje, że nie dojdzie do przegrzania nawet w ekstremalnych warunkach pracy. Elementy z tworzyw sztucznych, takie jak maty podłogowe, opony, zbiorniki i pokrycia siedzeń, są antystatyczne. Wszystkie modyfikacje wykonano zgodnie z założeniem, że należy zapobiegać powstawaniu źródeł zapłonu w środowisku, w którym występują wybuchowe mieszaniny gazów, pary, mgły lub chmury pyłu powstające jako efekt uboczny produkcji w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w przemyśle farmaceutycznym i chemicznym czy w produkcji żywności i napojów.

Jednocześnie nowe modele Ex-proof mają wszystkie funkcje i opcje najnowszej generacji wózków wysokiego składowania. Należą do nich: preselekcja wysokości podnoszenia, system Dynamic Mast Control, systemy kamer z kolorowym monitorem i funkcją dzielonego ekranu czy system zarządzania flotą connect:. Dodatkowo nowy system oświetleniowy Linde VertiLight zapewnia jeszcze lepsze warunki pracy i większe bezpieczeństwo. Składa się on z ułożonych w półkolu świateł LED zamontowanych na maszcie wózka, które zapewniają najlepsze możliwe oświetlenie obszaru roboczego: od ziemi do wysokości podnoszenia. W odróżnieniu do zwykłych świateł roboczych nie emitują stożkowego strumienia, a szerokie, jednolite pasmo nieoślepiającego światła.

Nowość w portfolio Linde Material Handling: oto najnowsza generacja wózków widłowych wysokiego składowania o udźwigu od 1,4 do 2,5 tony dla stref ATEX 2/22

Nowość w portfolio Linde Material Handling: oto najnowsza generacja wózków widłowych wysokiego składowania o udźwigu od 1,4 do 2,5 tony dla stref ATEX 2/22

Nowe modele, które dołączyły do gamy przeciwwybuchowych wersji maszyn Linde, to wózki widłowe wysokiego składowania Linde R14-R20 HD (heavy duty) o udźwigu od 1,4 do 2 t oraz standardowe wózki Linde R20 i R25 EX o udźwigu odpowiednio 2 i 2,5 t. Wersje HD są przeznaczone do szczególnie trudnych aplikacji i posiadają bardzo wytrzymały maszt o większym udźwigu resztkowym, co oznacza, że cięższe ładunki mogą być składowane na większej wysokości podnoszenia. Wszystkie wózki widłowe wysokiego składowania Ex-proof posiadają oznakowanie CE producenta i spełniają normy EN 1755 i ATEX 2014/34/UE.

Co niezwykle istotne: podczas przeglądu i napraw pojazdów Ex-proof użytkownicy mogą polegać na specjalnie przeszkolonych technikach serwisowych Linde, którzy serwisują sprzęt zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawowymi.