Ta przeglądarka jest nieaktualna. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony internetowej, przełącz się na inną przeglądarkę.
Wózki podnośnikowe Linde z bateriami litowo-jonowymi w magazynie
Nowoczesne rozwiązanie energetyczne

Technologia litowo-jonowa Linde

Wysoka dostepność floty i elastyczność

Rosnąca presja kosztów, napięte harmonogramy i trudne do przewidzenia spiętrzenia zleceń: dynamika biznesu logistycznego modyfikuje wymogi stawiane urządzeniom techniki magazynowej i wózkom. Maszyny muszą być przede wszystkim stale dostępne i umożliwiać elastyczne zastosowanie. Jednocześnie ważne jest także bezpieczeństwo i ekonomiczność. Dlatego pod lupą znalazły się również systemy energii.

Obecnie nie tylko w branży motoryzacyjnej odnotowuje się silny trend w kierunku elektromobilności. Branża urządzeń do transportu poziomego już od dawna jest pionierem w tym zakresie. Od pewnego czasu coraz większym zainteresowaniem cieszą się wózki elektryczne, które zastępują wózki z silnikami spalinowymi. Wyzwaniem jest umożliwienie równie wysokiej dostępności pojazdów jak w przypadku wózków spalinowych. To właśnie w tym aspekcie technologia litowo-jonowa pokazuje swoje zalety. Sprawdziła się już w codziennym użyciu – na przykład w smartfonach – i także w przypadku wózków widłowych ma wiele zalet porównaniu z bateriami kwasowymi:

Wózki i urządzenia techniki magazynowej z akumulatorami litowo-jonowymi firmy Linde

Krótkie i szybkie doładowanie

Baterie można doładować w czasie krótkich przerw w pracy i nie wymagają one kosztownej i czasochłonnej wymiany.

Większa wydajność energetyczna

Do 30% więcej energii dzięki dużej gęstości energii oraz wysokiej wydajności całego systemu.

Wydajny system

Bez spadku wydajności nawet przy niższym poziomie naładowania baterii.

Rozwiązanie przyjazne dla użytkownika

Brak niebezpiecznych gazów i kwasów. Brak konieczności konserwacji i łatwe czyszczenie.

Poznaj technologię Li-ION
Zastosowanie wózków podnośnikowych z bateriami litowo-jonowymi Linde w chłodni

Idealne rozwiązanie w każdej aplikacji

Technologia litowo-jonowa nadaje się do wszystkich aplikacji, jednak jej zalety są wyraźne przede wszystkim w ramach intensywnego wykorzystania, na przykład w trybie pracy wielozmianowej, w chłodniach czy w branży napojowej.

Ta niewymagająca konserwacji i umożliwiająca łatwe czyszczenie technologia nie generuje zanieczyszczeń w postaci gazów czy kwasów. Dlatego baterie litowo-jonowe znakomicie sprawdzają się w szczególnie wrażliwych branżach, jak np. w przemyśle farmaceutycznym czy spożywczym.

Dla przedsiębiorstw, które szukają bezemisyjnej alternatywy dla swojej floty maszyn spalinowych, wózki z bateriami litowo-jonowymi są doskonałym wyborem.

Zalety technologii litowo-jonowej Linde

Ładowanie wózka elektrycznego Linde z technologią Li-ION

Technologia litowo-jonowa Linde dla wózków i urządzeń techniki magazynowej usprawnia pracę i obsługę ładunków. Zwiększa ona dostępność pojazdów, poprawia ekonomiczność działalności i bezpieczeństwo, a ponadto jest zgodna z ideą zrównoważonego rozwoju. Wielu użytkowników ceni sobie jej praktyczne zalety w codziennej pracy.

Ekonomiczność

Baterie litowo-jonowe zwiększają ekonomiczność posiadanej floty wózków. Wynika to z technologicznych zalet tego systemu, który pozwala zaoszczędzić czas i ograniczyć koszty związane zarówno z codzienną pracą, jak i infrastrukturą.

Wysoki stopień skuteczności systemu

Technologia litowo-jonowa Linde charakteryzuje się wysokim stopniem skuteczności. Połączenie baterii litowo-jonowych Linde i ładowarki Linde zwiększa efektywność energetyczną w porównaniu z bateriami kwasowo-ołowiowymi o 30%. Skutkuje to niższymi kosztami energii.

Inteligentne zarządzanie bateriami

Obsługa pojazdów i zarządzanie bateriami są optymalnie skoordynowane dzięki interfejsowi magistrali CAN, która umożliwia komunikację między systemami. W ten sposób system baterii jest w stanie zrównoważyć obciążenie szczytowe przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej ilości energii. Stanowi to ochronę dla baterii oraz wydłuża czas jej pracy i żywotność.

Zredukowane koszty konserwacji i obsługi

Konwencjonalne baterie kwasowe generują szereg kosztów związanych z konserwacją i obsługą, które nie występują w przypadku baterii litowo-jonowych. Dotyczy to na przykład kosztów drugiego akumulatora oraz kosztów personalnych związanych z napełnianiem baterii wodą i ich wymianą.

Szczupła infrastruktura ładowania

Technologia Li-ION umożliwia rezygnację z kosztownej infrastruktury ładowania z oddzielnym pomieszczeniem na baterie i systemem odprowadzania gazów. Ładowarkę do baterii litowo-jonowych można umieścić w dogodnych punktach, na przykład w pobliżu pomieszczeń socjalnych, gdzie maszynę można doładować podczas przerwy, lub w bliskiej odległości od miejsca pracy wózka, aby oszczędzić czas dojazdu.

Dostępność

Aby zapewnić sprawną i wydajną logistykę, urządzenia techniki magazynowej i wózki widłowe muszą być maksymalnie dostępne. Jest to jedna z kluczowych zalet baterii litowo-jonowych Linde. W przeciwieństwie do baterii kwasowo-ołowiowych technologia Li-ION jest niezwykle wydajna i elastyczna w kwestii cykli i częstotliwości ładowania.

Ultraszybkie ładowanie

Cykl ładowania baterii litowo-jonowych Linde wynosi zaledwie godzinę. Maszyny mogą być dostępne przez wiele godzin tylko dzięki szybkiemu doładowaniu w czasie przerwy obiadowej (zależy to, rzecz jasna, od intensywności aplikacji).

Krótkie doładowanie ma sens

W przypadku tradycyjnych baterii zaleca się zawsze przeprowadzenie pełnego cyklu ładowania w celu ochrony akumulatora. W przypadku baterii litowo-jonowych sytuacja jest odwrotna: bardzo krótki czas doładowania trwający zaledwie kilka minut jest nie tylko dozwolony, ale wręcz wskazany. Idealny poziom naładowania tych baterii wynosi od 20 do 80% całkowitej pojemności. Ta elastyczność ładowania w znacznym stopniu zwiększa całkowitą dostępność pojazdów.

Indywidualna ochrona przed całkowitym rozładowaniem

Technologia magistrali CAN Linde umożliwia dokonanie indywidualnych ustawień w kwestii ochrony przed całkowitym rozładowaniem. W razie zbliżania się poziomu minimalnej pojemności system zarządzania baterią litowo-jonową redukuje moc funkcji jazdy i podnoszenia. Wartość tę można indywidualnie ustawić, aby osiągnąć pożądaną równowagę między dostępnością wózka a ochroną baterii.

Pojemność dopasowana do aplikacji

Dla każdego rodzaju baterii Linde oferuje dwie opcje pojemności. Umożliwia to przedsiębiorstwom indywidualną regulację zaopatrzenia pojazdów w energię w zależności od intensywności wykorzystania maszyn. Duży akumulator pozwala przykładowo na stosowanie wózka w trybie pracy trzyzmianowej bez konieczności doładowania w trakcie zmiany.

Bezpieczeństwo

Technologia litowo-jonowa Linde zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa dla operatora i samego pojazdu. Inżynierowie firmy Linde opracowali przekrojową koncepcję bezpieczeństwa dla całego systemu obejmującego baterię i wózek. W fazie opracowywania baterie są objęte programem specjalnych testów obciążeniowych i zderzeniowych.

Bez niebezpiecznych gazów

Podczas gdy powstający w przypadku baterii kwasowo-ołowiowych wodór może przekształcić się w niebezpieczną mieszaninę piorunującą, akumulatory litowo-jonowe są pozbawione tego ryzyka. Ponadto dzięki braku konieczności wymiany baterii, niezbędnej przecież w przypadku baterii kwasowo-ołowiowych, operatorzy nie są narażeni na niebezpieczeństwo odniesienia obrażeń. Ponieważ baterie litowo-jonowe są niemal bezobsługowe, operatorzy nie muszą mieć kontaktu z niebezpiecznymi kwasami.

Komora baterii sprawdzona w testach zderzeniowych

W razie wypadku na wózki działają olbrzymie siły związane z jego masą. Aby zapewnić bezpieczeństwo baterii litowo-jonowych w pojazdach także w sytuacjach ekstremalnych, sprawdzono ich wytrzymałość w testach zderzeniowych z maksymalnym obciążeniem. Na filmie przedstawiono sytuację, w której obudowa baterii, dzięki stali o grubości 25 mm, nawet przy dużej prędkości jest odporna na przebicie przez widły wózka. Konstrukcja mechaniczna akumulatora także spełnia wysokie standardy Linde.

Wielopoziomowy system bezpieczeństwa

Wielopoziomowy system bezpieczeństwa baterii litowo-jonowych Linde obejmuje zarówno ogniwa, moduły, jak i same baterie. Ponadto system zarządzania baterią zapewnia optymalne wykorzystanie akumulatora, nieustannie monitorując i optymalizując funkcje pojazdu, procesy ładowania i system baterii. Zapobiega to powstawaniu szkód wynikających ze zbyt wysokiego ciśnienia, przegrzania, przeładowania lub całkowitego rozładowania.

Cały system składający się z wózka, baterii i prostownika posiada znak CE potwierdzający sprawdzone bezpieczeństwo. Taka gwarancja z reguły nie występuje w przypadku baterii stosowanej jako samodzielny komponent.

Zrównoważony rozwój

Nowoczesne systemy energii są nie tylko wyjątkowo wydajne, lecz także chronią ludzi i środowisko. Baterie litowo-jonowe Linde spełniają wszystkie wymogi w zakresie zrównoważonego rozwoju. Przykładowo: ich eksploatacja jest całkowicie bezemisyjna.

Ponadto eksploatacja wózków i urządzeń techniki magazynowej wyposażonych w tę technologię jest bardziej energooszczędna, tzn. przy łącznie takiej samej mocy system zużywa mniej energii.

Dłuższy cykl życia

Podczas produkcji baterii litowo-jonowych powstaje mniej substancji szkodliwych niż w przypadku konwencjonalnych baterii kwasowych. Kolejną zaletą tej technologii jest dłuższy cykl życia baterii, co z kolei umożliwia oszczędniejsze wykorzystanie zasobów środowiskowych.

Kompleksowy proces recyklingu

W Linde zrównoważony rozwój zaczyna się już przy produkcji baterii i nie kończy się z chwilą zakończenia cyklu życia urządzenia. Mimo długiego cyklu życia także baterie litowo-jonowe trzeba w końcu wyłączyć z eksploatacji. W takim przypadku można je zwrócić do punktów partnerskich Linde. Stamtąd trafiają do certyfikowanego przedsiębiorstwa recyklingu odpadów, wspólnie z którym firma Linde opracowała kompleksowy proces recyklingu dla swoich baterii litowo-jonowych.

Baterie zostają najpierw rozmontowane, a ich elementy posortowane. Komponenty elektroniczne i przewody trafiają do standardowego recyklingu. Ogniwa są natomiast stapiane, przetwarzane w procesie metalurgicznym, a ich cenne składniki, jak lit, kobalt i nikiel, zostają ponownie wykorzystane. Ten całościowy proces czyni z Linde jednego z pionierów w zakresie recyklingu baterii litowo-jonowych w intralogistyce.

Pobierz więcej informacji na temat naszych baterii litowo-jonowych

Live Chat
Chcielibyśmy doradzić Ci osobiście za pośrednictwem naszego Live Chat. W tym celu potrzebujemy Twojej zgody na pliki cookie naszego czatu.