Ta przeglądarka jest nieaktualna. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony internetowej, przełącz się na inną przeglądarkę.

Natychmiastowe ostrzeganie

3 gru 2019

Bezpieczeństwo, które masz przy sobie

Oto interaktywna kamizelka ostrzegawcza firmy Linde Material Handling, która chroni pieszych w magazynach i halach produkcyjnych, w porę ostrzegając ich o zbliżaniu się wózków widłowych. Inteligentna odzież z wyczuwalną, słyszalną i widoczną funkcją ostrzegania stanowi kolejny krok w rozwoju systemu Linde Safety Guard i pomaga zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom między wózkami widłowymi a pieszymi.

Każdy pracownik logistyczny zna tę sytuację: kiedy chodzi się zamyślonym wzdłuż regałów, czasami dopiero w ostatniej chwili dostrzega się nadjeżdżający wózek widłowy. To wyjątkowo niebezpieczna sytuacja, której skutki mogą być katastrofalne. Potwierdzają to statystyki DGUV (Deutsche Gesetzliche Unfallversicherung, Niemieckiego Społecznego Ubezpieczenia Wypadkowego): uderzeni, przygnieceni czy zmiażdżeni ludzie stanowili aż 40-50% wszystkich zarejestrowanych wypadków z udziałem wózków przemysłowych w ciągu ostatnich kilku lat.

Operatorzy i piesi są szczególnie nieostrożni, gdy ruch jest stosunkowo niewielki – mówi Benjamin Reis, Manager Safety Sales w Linde Material Handling (Niemcy). Praca na zewnątrz również niesie za sobą ryzyko, zwłaszcza gdy robi się ciemno lub gdy ludzie chodzą tam i z powrotem między wózkami, kontenerami i spiętrzonymi towarami. To samo dotyczy magazynów wysokiego składowania, wejść do hal, narożników budynków i obszarów o słabej widoczności. W takich przypadkach ważne jest, aby piesi i operatorzy wózków widłowych byli niezwłocznie ostrzegani o swojej obecności. Dzięki naszej interaktywnej kamizelce można to osiągnąć niezwykle skutecznie i jeszcze na długo przed dostrzeżeniem siebie nawzajem – zapewnia Reis.

Oto interaktywna kamizelka ostrzegawcza firmy Linde Material Handling, która zapewnia dodatkową ochronę w magazynach

Oto interaktywna kamizelka ostrzegawcza firmy Linde Material Handling, która zapewnia dodatkową ochronę w magazynach

Działanie kamizelki bazuje na wprowadzonym w zeszłym roku systemie Linde Safety Guard, który precyzyjnie transmituje ultraszerokopasmowe (UWB) sygnały radiowe – nawet przez ściany i drzwi. Dzięki temu operatorzy wózków widłowych widzą, z którego kierunku nadchodzą piesi oraz ile osób się zbliża. Jednocześnie za pomocą modułu przenośnego piesi widzą, czują i słyszą, że wózek nadjeżdża. Do tej pory to niewielkie urządzenie mobilne musiało być przymocowane do ubrania użytkownika.

Kamizelka bezpieczeństwa z wbudowaną funkcją ostrzegawczą

Teraz przenośny moduł Linde Safety Guard wbudowaliśmy w kamizelkę bezpieczeństwa, która jest certyfikowana zgodnie z normą EN ISO 20471. Jak stwierdza Benjamin Reis: Jeśli założyłeś kamizelkę, automatycznie nosisz na sobie system asystujący. Kamizelka zarówno z przodu, jak i z tyłu jest wyposażona w pasy LED, które nawet w normalnych warunkach świecą stale z 40-procentową mocą. W przypadku zagrożenia ze strony zbliżającego się pojazdu pasy LED przełączają się w tryb migania i zwiększają swoją jasność do 200 procent mocy. Ciężko to przeoczyć, co gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa – stwierdza Reis.

Natychmiastowe ostrzeganie – zobacz to, usłysz i poczuj. Interaktywna kamizelka ostrzegawcza Linde Material Handling informuje pieszych o zbliżających się wózkach widłowych

Natychmiastowe ostrzeganie – zobacz to, usłysz i poczuj. Interaktywna kamizelka ostrzegawcza Linde Material Handling informuje pieszych o zbliżających się wózkach widłowych

Noszenie interaktywnej kamizelki ostrzegawczej Linde pomaga również w spójnym przestrzeganiu wymogów i zalecanych środków bezpieczeństwa. Reis kontynuuje: Jeśli osoba nie założy kamizelki, wszyscy natychmiast się o tym dowiadują. Jego zdaniem urządzenie to może również pomóc w umocnieniu znaczenia zasad BHP w firmie. Jest to także dowód szacunku, jaki kierownicy mają do swoich podwładnych, który jasno pokazuje, że ochrona pracowników ma wysoki priorytet – uważa Reis. Interaktywna kamizelka ostrzegawcza zdobyła już swoją pierwszą nagrodę – DEKRA Award 2019 – i to jeszcze zanim została oficjalnie wprowadzona na rynek. DEKRA, wiodąca globalna organizacja ekspercka, przyznaje to wyróżnienie od wielu lat, aby docenić przełomowe osiągnięcia w dziedzinie bezpieczeństwa.

Specjaliści ds. bezpieczeństwa w Linde Material Handling szczegółowo dopracowywali projekt kamizelki. Dzięki umiejscowieniu modułu w okolicy obojczyka dźwięk rozbrzmiewa blisko ucha i nie ma efektu blokowania sygnałów radiowych. Wilgotność również nie stanowi problemu – dzięki niskiemu napięciu kamizelka może być używana w każdych warunkach pogodowych. Powerbank znajduje się w wodoszczelnej kieszeni i zasila system do 16 godzin, akumulator można natomiast wymienić w mgnieniu oka. Kamizelka jest dostępna w sześciu rozmiarach, a jej krój zapewnia wystarczającą swobodę ruchu przy zachowaniu wygodnego dopasowania.