Ta przeglądarka jest nieaktualna. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony internetowej, przełącz się na inną przeglądarkę.

Wózek widłowy skanuje tylną przestrzeń i chroni pieszych

24 lut 2022

System wspomagania wózków widłowych Linde Motion Detection zwiększa bezpieczeństwo przy obsłudze ładunków

Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia w miejscu pracy stanowi obecnie niezaprzeczalny priorytet w wielu firmach. Jednym z elementów naszej kompleksowej oferty dotyczącej bezpieczeństwa jest Linde Motion Detection – system, który zapewnia jeszcze lepszą ochronę pieszych w magazynach. Linde Motion Detection jest w stanie wykryć ruch za stojącym wózkiem: w takiej sytuacji cofanie jest niemożliwe, zostaje ponadto uruchomiony sygnał dźwiękowy. Ten skuteczny system zapobiegania wypadkom oferuje korzyści zarówno pracownikom, jak i kierownictwu: zdrowie wszystkich osób przebywających w magazynie jest lepiej chronione, praca operatora wózka widłowego staje się łatwiejsza, w największym możliwym stopniu zapobiega się przestojom i zakłóceniom w pracy, a w rezultacie zwiększa się wydajność. Na razie oferujemy jako opcję wyposażenia dla nowej serii wózków widłowych z przeciwwagą system Linde Motion Detection, który działa przy użyciu czujników. Wkrótce pojawi się wersja, którą będzie można stosować również w wózkach widłowych innych marek.

Jedną z najbardziej krytycznych sytuacji z udziałem pieszych i wózków widłowych stanowi załadunek i rozładunek oraz podnoszenie i odkładanie ładunków. Jeśli za wózkiem widłowym, który zaczyna cofać, znajdują się ludzie, szybko może dojść do wypadku. Przyczyny często leżą w zachowaniu osób uczestniczących w zdarzeniu – wyjaśnia Fabian Zimmermann, Product Manager Safety w Linde MH. Piesi bywają nieuważni i wierzą, że operator wózka widłowego ich widzi. Co więcej, nie spodziewają się, że stojący przed regałem lub w strefie składowania wózek widłowy może nagle zawrócić. Jeżeli dodatkowo operator przez krótką chwilę straci czujność i zapomni spojrzeć przez ramię, może to mieć poważne konsekwencje. Ponadto widoczność obszaru za wózkiem może być ograniczona przez martwe pola, składowane towary lub regały. Ryzyko wypadku wzrasta tym bardziej, im więcej w obszarach logistycznych znajduje się wózków czy pieszych.

Większe bezpieczeństwo dzięki innowacyjnej technologii

Linde Motion Detection

Na razie oferujemy jako opcję wyposażenia dla nowej serii wózków widłowych z przeciwwagą system Linde Motion Detection, który działa przy użyciu czujników. Wkrótce pojawi się wersja, którą będzie można stosować również w wózkach widłowych innych marek.

System Linde Motion Detection pomaga zapobiegać tego typu niebezpiecznym sytuacjom, ostrzegając zarówno operatora wózka widłowego, jak i osoby znajdujące się w strefie roboczej za wózkiem. Czujnik ruchu niezawodnie wykrywa każdy ruch za stojącym pojazdem bez względu na panujące warunki oświetleniowe oraz niezależnie od tego, czy ruch ten został wywołany przez ludzi czy inne wózki. W takim przypadku system automatycznie zapobiega cofaniu się wózka widłowego lub zatrzymuje go, a operator jest ostrzegany o niebezpieczeństwie za pomocą ostrzeżenia na wyświetlaczu. Opcjonalnie system może emitować sygnał dźwiękowy, aby zwrócić uwagę przechodniów na niebezpieczną sytuację. Żeby móc kontynuować jazdę po wyświetleniu ostrzeżenia, operator musi aktywnie wcisnąć pedał gazu z powrotem do pozycji wyjściowej, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo.

Szczególnie w trudnych warunkach pracy, takich jak słabo oświetlone części magazynu lub obszary, w których widoczność jest ograniczona ze względów konstrukcyjnych, system Linde Motion Detection stanowi skuteczne wsparcie i odciążenie dla operatora. Obszar wykrywania można dostosować do danych warunków pracy i otoczenia, co zapewnia wysoki stopień elastyczności. W ten sposób udaje się zapobiec krytycznym sytuacjom i niepotrzebnym ostrzeżeniom.

Linde Motion Detection

System wspomagania Linde Motion Detection zapewnia jeszcze lepszą ochronę pieszych w magazynach, wykrywając ruch za stojącym wózkiem widłowym.

Niezawodny partner w obsłudze ładunków

Linde Motion Detection jest częścią kompleksowej oferty Linde MH w zakresie bezpieczeństwa. Dzięki standardowym i opcjonalnym systemom wspomagania, takim jak Linde Safety Guard czy Linde Safety Pilot, a także usługom doradczym wspieramy swoich klientów w bezpiecznej i wydajnej obsłudze ładunków.