Ta przeglądarka jest nieaktualna. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony internetowej, przełącz się na inną przeglądarkę.

Barcelona Cartonboard

Indywidualne rozwiązania dla przemysłu papierniczego
Spalinowy wózek widłowy stosowany w Barcelona Cartonboard

Barcelona, godzina trzecia po południu, 35 stopni w cieniu. Wokół paczek ciasno związanych kompozytowych kartonów po napojach bzyczą osy. To, co wygląda jak kulisy happeningu w stylu pop-art, jest rzeczywistością w magazynie surowców jednego z największych producentów tektury w Hiszpanii: firmy Barcelona Cartonboard. Założone w 1967 roku przedsiębiorstwo produkuje rocznie około 170000 ton kartonów opakowaniowych, te z kolei są nieodzownym surowcem do produkcji pudełek i opakowań wielu produktów.

Magazyn znajdujący się na zewnątrz zakładu zaopatruje w surowiec zakład recyklingu, w którym kartony po napojach są rozdzielane na poszczególne składniki (głównie plastik, aluminium i papier). Aluminium i plastik nie są potrzebne, dlatego materiały te się odsprzedaje. Najważniejszym surowcem dla firmy Barcelona Cartonboard jest papier, którego udział wynosi około 75% całości surowca. Aby móc odzyskać długie włókna z surowów wtórnych, potrzebny jest specjalny zakład do obróbki powlekanych i odpornych na wilgoć produktów papierowych. Przez całą dobę 358 dni w roku na miejscu pracują zasilane olejem napędowym wózki widłowe wyposażone w chwytaki do papieru.

Hala produkcyjna w Barcelona Cartonboard

Od pasty aż po 25-tonowe zwoje papieru

Po odseparowaniu materiałów w dużej kadzi powstaje z papieru masa celulozowa – tak zwana pasta. W maszynie o długości 45 metrów przekształcana jest w tekturę. Na końcu tej linii produkcyjnej powstają 25-tonowe zwoje papieru – bobinas – o szerokości 4 metrów i długości 20 000 metrów. To prawdziwe kolosy, które są przycinane do mniejszych zwojów w zależności od zlecenia klienta. Te także są okazałe – ich średnica wynosi 1 metr lub więcej. Do obsługi zwojów potrzebne są więc wyjątkowo wytrzymałe wózki z odpowiednimi chwytakami.

Spalinowy wózek widłowy ze szczękami do chwytania zwojów, stosowany w Barcelona Cartonboard
Nasze procesy logistyczne opierają się na recyklingu.

Ramón García López, Dyrektor Magazynu i Planowania Materiałowego w firmie Barcelona Cartonboard

Nasze procesy logistyczne opierają się na recyklingu – mówi Ramón García López, Dyrektor Magazynu i Planowania Materiałowego w firmie Barcelona Cartonboard. Jednak nie tylko sortujemy surowiec zawarty w kartonach po napojach i poddajemy go obróbce. Dzięki instalacji kogeneracyjnej także para wytwarzana przy produkcji kartonu trafia w formie prądu z powrotem do procesu produkcji. Energia, która nie zostanie wykorzystana w zakładzie, jest przekazywana do państwowej sieci energetycznej.

Ramón García López, kierownik magazynu towarów i dyspozycji w Barcelona Cartonboard
Film o zastosowaniu wózków firmy Linde w Barcelona Cartonboard

W magazynie firmy Barcelona Cartonboard wszędzie leżą ułożone w stosy grube zwoje papieru i gotowe wykroje papierowe na paletach. Zlecenia przychodzą z całego świata. Jak twierdzi García López, ostateczne przeznaczenie wyrobów jest bardzo zróżnicowane. Trzy warianty: Triplex Gris, Triplex Madera i Triplex Blanco mogą być wykorzystywane do produkcji niezliczonych rodzajów opakowań w przemyśle spożywczym, tekstylnym i farmaceutycznym.

Poza właściwym procesem produkcji papieru cały transport materiałów obsługiwany jest przez wózki widłowe: rozładunek dostaw i transport surowca do zakładu recyklingu, transport wewnątrz magazynu towarów i załadunek w ramach wysyłki. W przemyśle papierniczym – mówi Kierownik Produkcji Narcís Clotas – wózki pracują w bardzo trudnych warunkach. W powietrzu jest dużo pyłu celulozowego, filtry wózków często się zapychają. Potrzebne nam są tutaj wytrzymałe pojazdy. Trzeba pamiętać, że procesy odbywają się tu przez całą dobę i 358 dni w roku, a gdy maszyny mają awarię, proces musi zostać przerwany.

Papier po recyklingu w Barcelona Cartonboard

Tylko się nie zmęczyć...

W Hiszpanii dochodzi jeszcze dodatkowe wyzwanie: między kwietniem a listopadem w magazynach panuje bardzo wysoka temperatura. W związku z tym wszystkie wózki mają zamknięte kabiny wyposażone w klimatyzację*. Fakt, że wózki Linde wyposażone są w klimatyzację*, oznacza w naszej pracy znaczny wzrost produktywności i mniejsze zmęczenie naszych operatorów – podkreśla García López. Potwierdza to operator wózka Javier Payá: Dzięki klimatyzacji* latem nie męczymy się tak szybko, a zimą nie marzniemy. Wózki są naprawdę bardzo komfortowe. Dla Garcíi Lópeza ważne jest przede wszystkim to, że procesy logistyczne przebiegają płynnie przez całą dobę, zarówno latem jak i zimą. Jego flota pojazdów Linde jest idealnie dopasowana do tych potrzeb. Za każdym razem, gdy potrzebowaliśmy wózka o specyficznych cechach, znajdowaliśmy w Linde dokładnie to, czego szukaliśmy.

* zawiera węglowodory fluorowane

Flota pojazdów Linde w firmie Barcelona Cartonboard

  • Wyposażenie: 13 wózków widłowych z silnikiem Diesla (udźwig 1,4-12 ton) z chwytakami do papieru.
  • Funkcje bezpieczeństwa: zintegrowany filtr cząstek stałych, separator cyklonowy, mikrofiltr w układzie hydraulicznym, wizualny system ostrzegawczy Linde BlueSpot, pasy bezpieczeństwa, zamknięta kabina z klimatyzacją (zawiera węglowodory fluorowane) i ogrzewaniem.
  • Zastosowanie: na zewnątrz – maszyny z chwytakami do zaopatrywania zakładu recyklingu, w magazynie – pojazdy z chwytakami do rol papieru do transportu wielotonowych bobinas oraz maszyny do załadunku palet na samochody ciężarowe.
  • Serwis: jeden technik Linde pracuje w zakładzie w pełnym wymiarze godzin. Dba on o to, aby flota pojazdów była w stałej gotowości do pracy, oraz koordynuje korzystanie z wynajmowanych wózków widłowych.
  • Cechy szczególne: czasowe uzupełnienie istniejącej floty w ramach Linde Rental Solutions: w okresach zwiększonej liczby zleceń, przed lub po weekendzie, w dni wolne od pracy lub w okresie wakacji, a także na potrzeby szkolenia nowych pracowników.