Ta przeglądarka jest nieaktualna. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony internetowej, przełącz się na inną przeglądarkę.
Pracownik na terenie firmy wyposażony w moduł przenośny systemu Linde Safety Guard
Linde Safety Guard

Rozpoznaje zagrożenia, zanim się pojawią

Bezpieczeństwo w newralgicznych sytuacjach

Co by było, gdyby wózki, ludzie i infrastruktura mogli się ze sobą komunikować?

Urządzenie do transportu poziomego firmy Linde rozładowuje ciężarówkę.

Tam, gdzie pracują urządzenia do transportu poziomego, powstaje skomplikowana konfiguracja ludzi i maszyn. Linde Safety Guard to innowacyjny system wspomagający, który pomaga wcześnie rozpoznawać zagrożenia.

Załadunek i rozładunek samochodu ciężarowego często wiąże się z niebezpiecznymi sytuacjami: wózki widłowe i ludzie pracują na małej przestrzeni, w pośpiechu i przy ograniczonej widoczności. W najgorszym przypadku może to skutkować szkodami materialnymi i poważnymi obrażeniami osób.

Jednak nie tylko załadunek wymaga od pracowników maksymalnej uwagi. Martwe pola, niedostateczna widoczność i brak koncentracji na skutek hałasu to stałe czynniki ryzyka w intralogistyce.

Wczesne ostrzeganie: Linde Safety Guard

Rozwiązanie Linde Safety Guard to innowacyjny system wspomagający, który zwiększa bezpieczeństwo operatorów wózków oraz pieszych znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu pojazdu. Dzięki aktywnemu ostrzeganiu w razie zagrożenia wszystkie osoby w pobliżu mogą natychmiast zareagować. W zależności od zastosowania i sprzętu elementy systemu Safety Guard ostrzegają za pomocą sygnałów dźwiękowych, pulsujących diod LED lub wibracji. Niebezpieczeństwo zostaje zażegnane, zanim dojdzie do wypadku lub spowodowania szkód.

Linde Safety Guard został stworzony przez młodą firmę Comnovo, która od lipca 2017 roku należy do Linde Material Handling. System jest montowany w wózkach przemysłowych Linde Material Handling od początku 2016 roku. Od tego czasu doskonale sprawdził się w najróżniejszych branżach.

Rysunek przedstawia obszary zastosowań systemu Linde Safety Guard

Zawsze w bezpiecznej strefie

Nadmierna prędkość, przechodzące osoby lub zła widoczność: podczas pracy z wózkami przemysłowymi wypadki mogą się zdarzać z różnych przyczyn. System Linde Safety Guard można skonfigurować tak, aby monitorować konkretne zagrożenia.

Niebezpieczne sytuacje między wózkiem a pieszym

Na zakrętach, przejściach czy wjazdach do hal wózki widłowe mogą stanowić zagrożenie dla znajdujących się tam ludzi. Linde Safety Guard w odpowiednim czasie ostrzega zarówno operatora, jak i pieszego. Sygnał jest emitowany przez ściany i regały z dokładnością do 10 cm. Ostrzeżenia są wysyłane tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia: system nie generuje fałszywych alarmów.

Nadmierna prędkość

Jeżeli wózki szybko przejeżdżają przez obszary, w których często poruszają się piesi, może dojść do wypadku. Do niebezpiecznej sytuacji może dojść także wówczas, gdy długie, proste odcinki zachęcają operatora do szybszej jazdy. Linde Safety Guard redukuje prędkość pojazdu w krytycznych obszarach.

Wypadki z udziałem wózków

Na skrzyżowaniach, gdzie widoczność jest ograniczona, może dojść do kolizji między wózkami. W takich okolicznościach system Linde Safety Guard ostrzega wszystkich operatorów wózków o obecności innych maszyn w ich bezpośrednim otoczeniu. Moduł systemu znajdujący się w wózku informuje, z której strony zbliżają się pojazdy. Można ustawić minimalną odległość wózków, dla jakiej wydawane jest ostrzeżenie.

Bezpieczeństwo idealnie dopasowane

Linde Safety Guard zwiększa bezpieczeństwo w ruchu wewnątrzzakładowym. System „widzi” przez ściany, redukuje prędkość i może być skonfigurowany na potrzeby konkretnych scenariuszy zagrożeń.

Linde Safety Guard zapobiega wypadkom dzięki strefom ostrzegawczym. Nadajniki są umieszczone na wózkach, ścianach, regałach oraz są noszone przez pracowników. Dzięki temu niebezpieczne sytuacje są szybko wykrywane, a operatorzy i piesi mogą odpowiednio wcześnie zareagować i tym samym uniknąć wypadku.

Jeżeli przykładowo istnieje ryzyko kolizji między maszyną a człowiekiem, wózek i pieszy ostrzegają się wzajemnie. Moduł na wózku informuje, ile osób zbliża się do strefy zagrożenia i z której strony nachodzą. Pieszego ostrzega natomiast posiadany przez niego moduł. On także działa przez ściany i regały.

Istnieje również możliwość zdefiniowania stref ograniczonej prędkości. W strefach tych system redukuje prędkość wózka i jednocześnie ostrzega operatora. Pozwala to zapobiegać wypadkom z udziałem pojazdów i pracowników w takich miejscach, jak strefa produkcji i komisjonowania, a także na skrzyżowaniach z ograniczoną widocznością.

Wszystko to jest możliwe, ponieważ Linde Safety Guard określa pozycję oznaczonych obiektów lub personelu z dokładnością do 10 centymetrów i umożliwia indywidualne zdefiniowanie stref ostrzegawczych. Dokładność ta zapobiega fałszywym alarmom. Niezawodność systemu zapewnia szerokopasmowy sygnał radiowy w zakresie 4 GHz (UWB), który eliminuje zakłócenia spowodowane przez WiFi, Bluetooth czy RFID.

System można dostosować do wszystkich wymogów w zakresie bezpieczeństwa. Składa się on z pojedynczych modułów i może być skonfigurowany dokładnie pod kątem niebezpiecznych sytuacji w określonym miejscu.

Zalety

  • Rozpoznawanie osób i stref
  • Strefy ostrzegawcze zdefiniowane z dokładnością do 10 cm
  • Wyświetlanie liczby i pozycji osób w strefie zagrożenia
  • Wzajemne ostrzeganie osób i wózków
  • Rozpoznawanie przez ściany i regały*
  • Uniwersalna i szybka instalacja


*Dotyczy standardowego wyposażenia w intralogistyce. Kontrola w ramach konsultacji.

Kabina operatora z modułem systemu Linde Safety Guard
Moduł na wózku (Truck Unit)

Moduł na wózku (Truck Unit)

Moduł ten ostrzega operatora wózka za pomocą diod LED i sygnałów dźwiękowych.

Moduł przenośny (Portable Unit)

Moduł przenośny (Portable Unit)

Moduł ten ostrzega pieszych przed zbliżającymi się wózkami za pomocą sygnałów dźwiękowych, diod LED i wibracji.

Czujniki Linde

Czujniki

Rozpoznają moduły przenośne i moduły w wózkach w zdefiniowanej strefie zagrożenia.

Linde Truck Unit small

Truck Unit small

Moduł Truck Unit small umieszczany jest na wózku i komunikuje się z modułami stacjonarnymi, takimi jak Static Unit czy Zone Marker.

Linde Static Unit

Static Unit

Moduł Static Unit definiuje strefy zagrożenia w obszarach krytycznych, jak bramy czy skrzyżowania z ograniczoną widocznością. Ostrzega on otoczenie za pomocą sygnałów dźwiękowych i diod LED.

Linde Zone Marker

Zone Marker

Zone Marker definiuje strefy, w których następuje ograniczenie prędkości.

Ładowarka Linde

Ładowarka

Ładowarka umożliwia indukcyjne ładowanie modułów przenośnych. Całkowicie automatyczna aktywacja zapewnia optymalny komfort obsługi.

Live Chat
Chcielibyśmy doradzić Ci osobiście za pośrednictwem naszego Live Chat. W tym celu potrzebujemy Twojej zgody na pliki cookie naszego czatu.