Ta przeglądarka jest nieaktualna. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony internetowej, przełącz się na inną przeglądarkę.

Rack Protection Sensor

Innowacyjny czujnik Rack Protection System
Rack Protection Sensor firmy Linde Material Handling

Większość uszkodzeń regałów w magazynach powstaje wskutek eksploatacji wózków przemysłowych. Zwłaszcza przy pobieraniu i składowaniu palet na górnych poziomach regałów operator musi koncentrować swoją uwagę przede wszystkim na palecie. Jednoczesne zwracanie uwagi na odległość względem regału jest naprawdę wymagającym zadaniem. Konsekwencją są często kolizje i uszkodzenia, które wpływają na całą konstrukcję regałów i pociągają za sobą wysokie koszty napraw. Aby uniknąć tych zagrożeń, do kolumn regałów często mocuje się kosztowne urządzenia zabezpieczające, takie jak podpory i osłony przeciwuderzeniowe, które jednak z czasem również ulegają uszkodzeniom spowodowanym przez kolizje, a poza tym nie chronią przechowywanych na najniższym poziomie towarów.

Znacznie bardziej wydajnym rozwiązaniem jest wyposażenie wózków w czujnik Linde Rack Protection Sensor. To innowacyjne rozwiązanie „obserwuje” otoczenie na poziomie podłogi i automatycznie wyhamowujewózek wysokiego składowania, zanim zderzy się on z regałem. W rezultacie system zapobiega najechaniu na słupy nośne regałów oraz towary składowane na podłodze, co wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa w magazynie, a także pomaga uniknąć kosztów napraw. Jednocześnie Rack Protection Sensor odciąża operatora, który dzięki temu może w pełni skoncentrować się na precyzyjnym pobieraniu i składowaniu palet, co przyczynia się do zwiększenia wydajności przeładunków.

Firma Linde zapytała się mnie, czy moglibyśmy przetestować pewne rozwiązanie: urządzenie chroniące przed kolizją, które montuje się na maszynie, aby zapobiec najechaniu na ramę regału i uszkodzeniu jej. Wypróbowaliśmy to rozwiązanie i okazało się, że jest naprawdę dobre.

Manfred Martens, kierownik operacyjny magazynu wyrobów gotowych – Sopro Bauchemie GmbH, Wiesbaden

Zapobieganie uszkodzeniom regałów dzięki Rack Protection Sensor firmy Linde

Przegląd funkcji Rack Protection Sensor

Inteligentny asystent hamowania Rack Protection Sensor firmy Linde Material Handling

Inteligentny asystent hamowania

Rack Protection Sensor uaktywnia się przy prędkości jazdy poniżej 5 km/h. Rozpoznaje przeszkodę w promieniu 5 m – czy to słup regału, czy też paletę składowaną na dolnym poziomie – i mierzy jej odległość od wózka. Jeśli prędkość jazdy wózka jest zbyt duża jak na zmierzoną odległość, Rack Protection Sensor automatycznie wyhamowuje pojazd.

Proporcjonalne hamowanie Rack Protection Sensor firmy Linde Material Handling

Proporcjonalne hamowanie

Rack Protection Sensor wyhamowuje wózek proporcjonalnie do odległości od przeszkody i aktualnej prędkości jazdy. Zapobiega to nagłemu zatrzymaniu się pojazdu, co mogłoby stanowić zagrożenie dla operatora lub ładunku. Nadal istnieje możliwość przesuwania palet za pomocą łap podporowych, jeśli jednak czujnik zidentyfikuje stałą odległość od palety, Rack Protection Sensor nie będzie hamował pojazdu.

Zastosowanie czujników światła spolaryzowanego do pomiaru odległości czujnika Rack Protection Sensor firmy Linde Material Handling

Doskonała widoczność dzięki spolaryzowanemu światłu

Linde Rack Protection Sensor wykorzystuje czujniki światła spolaryzowanego do pomiaru odległości. Czujniki te charakteryzują się wysoką precyzją nawet w warunkach słabej widoczności. Niezależnie od koloru sztucznego lub naturalnego światła czerwony punkt LED czujnika jest dobrze widoczny i zapewnia operatorowi dodatkową orientację podczas wymagających manewrów w magazynie.

Khalil Miri, kierownik magazynu i inspektor BHP w firmie RUG SEMIN GmbH, Langen
Operator wózka musi ułożyć kilka palet na czwartym poziomie, patrzy w górę i nie ma możliwości spoglądania w dół. W ten sposób zdarza się większość wypadków. Dlatego właśnie potrzebujemy systemu asystującego, który automatycznie wyhamuje wózek.

Khalil Miri, kierownik magazynu i inspektor BHP – RUG SEMIN GmbH, Langen

Film wideo na temat Rack Protection Sensor firmy Linde Material Handling

Zalety Linde Rack Protection Sensor

Bezpieczeństwo

Rack Protection Sensor przyczynia się do bezpiecznej obsługi wózka podczas manewrów składowania na dużych wysokościach podnoszenia.

Oszczędność kosztów

Rack Protection Sensor zmniejsza uszkodzenia spowodowane kolizją, dzięki czemu można zaoszczędzić na systemach zabezpieczeń przy regałach oraz wymianie uszkodzonych systemów magazynowych. W system można doposażyć także starsze modele wózków.

Precyzja

Specjalne czujniki odległości spolaryzowanego światła działają precyzyjnie nawet w trudnych warunkach oświetleniowych i są dobrze widoczne.

Wydajność

Rack Protection Sensor hamuje tylko wtedy, gdy prędkość wózka jest zbyt wysoka jak na zmierzoną odległość. Ułatwia to pobieranie i składowanie towarów, poza tym wózek ma swobodę przemieszczania się.