Ta przeglądarka jest nieaktualna. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony internetowej, przełącz się na inną przeglądarkę.

Bezpieczeństwo w intralogistyce na najwyższym poziomie

26 lis 2019

Kompleksowa oferta rozwiązań Linde na targach A+A

Nasz cel to „Vision Zero”: Linde Material Handling dąży do zmniejszenia liczby wypadków wśród swoich klientów do zera. Nie jest to niestety łatwe zadanie – zwłaszcza w branży intralogistycznej, gdzie ludzie często pracują z urządzeniami ważącymi kilka ton, a niekiedy także w bardzo wąskich korytarzach. Na targach BHP A+A w Düsseldorfie zaprezentowaliśmy naszą bogatą ofertę systemów zabezpieczających – szczególną atrakcję bez wątpienia stanowiła interaktywna kamizelka ostrzegawcza Linde.

Wypadki nie tylko zagrażają zdrowiu pracowników, ale także zakłócają płynność operacji i generują wysokie koszty. Jest jednak wiele aspektów, które decydenci z branży intralogistyki muszą wziąć pod uwagę, aby procesy w ich przedsiębiorstwach były mniej niebezpieczne. Na Międzynarodowych Targach Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (A+A), które odbyły się w dniach 5-8 listopada 2019 roku w Düsseldorfie, firma Linde Material Handling zademonstrowała, w jaki sposób można to osiągnąć. Skoncentrowaliśmy się na innowacyjnych rozwiązaniach i systemach wspomagania, które zapewniają większe bezpieczeństwo w interakcjach pomiędzy wózkami widłowymi a personelem poprzez informowanie, ostrzeganie, kontrolę lub interwencję.

Opracowana ostatnio przez inżynierów Linde interaktywna kamizelka ostrzegawcza miga i wibruje, gdy tylko zbliża się wózek widłowy. Działanie kamizelki bazuje na wprowadzonym w zeszłym roku systemie Linde Safety Guard, który precyzyjnie transmituje ultraszerokopasmowe (UWB) sygnały radiowe – nawet przez ściany i drzwi. Benjamin Reis, Manager Safety Sales w Linde Material Handling, mówi: Koncepcja tej kamizelki jest bardzo prosta, a jednocześnie wyjątkowo skuteczna: zwykłe ostrzeżenie jest zazwyczaj wystarczające, aby zapobiec wystąpieniu niebezpiecznych sytuacji. W ten sposób można uniknąć wypadków.

W ciągu ostatnich dwóch lat firma Linde Material Handling znacznie wzbogaciła swoją ofertę rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa. Opracowaliśmy między innymi koncepcje oświetlenia Linde LED Stripes i VertiLight. Oba rozwiązania bazują na technologii LED i chociaż ich działanie jest nieco odmienne, każde z nich zapewnia ukierunkowane, jasne i nieoślepiające oświetlenie obszaru roboczego. Wizualne systemy ostrzegawcze, takie jak Linde BlueSpot i jego rozszerzona wersja Linde TruckSpot, potwierdziły swoją wartość już tysiące razy. Ten ostatni zamiast niebieskiego punktu wyświetla na podłożu czerwony trójkąt ostrzegawczy, co jeszcze bardziej zwraca uwagę pieszych lub innych operatorów wózków widłowych. Linde Roadster natomiast charakteryzuje się wyjątkową konstrukcją. Ten elektryczny wózek widłowy jest pozbawiony przednich podpór daszka, dzięki czemu operator ma doskonały widok na otoczenie i ładunek. Większa widoczność przekłada się zaś na większe bezpieczeństwo.

Linde TruckSpot należy do bogatej oferty zabezpieczeń, którą firma Linde Material Handling zaprezentowała na targach A+A w Düsseldorfie. Technologia LED wyświetla na podłożu czerwony trójkąt ostrzegawczy, dzięki czemu piesi lub operatorzy są ostrzegani o zbliżaniu się wózka.

Linde TruckSpot należy do bogatej oferty zabezpieczeń, którą firma Linde Material Handling zaprezentowała na targach A+A w Düsseldorfie. Technologia LED wyświetla na podłożu czerwony trójkąt ostrzegawczy, dzięki czemu piesi lub operatorzy są ostrzegani o zbliżaniu się wózka.

Nowe funkcje dotyczące bezpieczeństwa ludzi, maszyn, towarów i infrastruktury są również dostępne w ramach systemu do zarządzania flotą Linde connect. Z aplikacją Pre-Op kontrola pojazdów po każdej zmianie operatora jest warunkiem koniecznym, co sprawia, że używane są jedynie te wózki, które są technicznie sprawne. Nowy moduł „Zone Intelligence” umożliwia kierownikom flot zdefiniowanie określonych stref w magazynie i obszarach produkcyjnych, w których prędkość wózków widłowych jest automatycznie redukowana. W ten sposób można skutecznie ograniczyć ryzyko na niebezpiecznych skrzyżowaniach lub odcinkach o dużym natężeniu ruchu wózków widłowych i pieszych. Układy hal lub zakładów są wykorzystywane jako podstawa do definiowania różnych stref.

Ale produkty i rozwiązania to tylko jedna strona medalu – niezwykle istotne są również konkretne usprawnienia organizacyjne. W tym celu oferujemy Linde Safety Scan: kompleksową usługę doradczą, podczas której nasi eksperci analizują wszystkie procesy logistyczne u klienta i wizualizują potencjalne zagrożenia na mapie. Kolejnym krokiem jest przedstawienie obiektywnych, konkretnych rekomendacji (technicznych oraz organizacyjnych) oraz pomoc w ich wdrożeniu.

To niezwykle istotne, aby nasi klienci zwracali jak największą uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Każda inwestycja w tym obszarze to dobrze wydane pieniądze i w efekcie sprawny przebieg procesów. Pomagamy naszym klientom osiągnąć ten cel poprzez oferowanie najbogatszego w branży portfolio produktów, rozwiązań i usług konsultingowych – mówi Benjamin Reis.