Ta przeglądarka jest nieaktualna. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony internetowej, przełącz się na inną przeglądarkę.
Wózek do wąskich korytarzy Linde w magazynie wysokiego składowania.
Bezpiecznie w wąskich korytarzach

Asystent do bezpiecznej nawigacji w wąskich korytarzach (ASA) firmy Linde

Handel internetowy stale zwiększa wymagania stawiane intralogistyce, ponieważ nieustannie zmieniają się zachowania klientów: liczba dostaw rośnie, tymczasem wielkości poszczególnych przesyłek maleją. Aby sprostać tym wymaganiom, wiele przedsiębiorstw decyduje się na wydajne magazyny o wąskich korytarzach. Wysokie na 18 metrów regały i korytarze o szerokości 1,8 m oferują taką gęstość magazynowania, która przekracza możliwości tradycyjnych magazynów nawet o 50%. W tych ciasnych warunkach ogromne znaczenie ma precyzyjna i szybka praca oraz minimalizacja ryzyka wypadków.

Dzięki asystentowi do bezpiecznej nawigacji w wąskich korytarzach (Aisle Safety Assistant, ASA) firmy Linde Material Handling wózek do wąskich korytarzy dostosowuje swoje ruchy do warunków otoczenia. System znacznie redukuje niebezpieczeństwo kolizji z infrastrukturą magazynu, a także uszkodzenia pojazdu, towaru i otoczenia.


Bezpiecznie i wydajnie w wąskich korytarzach

Asystent do bezpiecznej nawigacji w wąskich korytarzach działa podobnie jak bierny system wspomagający w samochodzie, który wspiera kierowcę podczas prowadzenia pojazdu. Za pomocą ASA wózek do wąskich korytarzy orientuje się w magazynie, wykorzystując osadzone w podłodze znaczniki RFID lub umieszczone na ramie regałów kody kreskowe. Dzięki temu wózek może w każdej chwili określić, w którym miejscu magazynu się znajduje. Jednocześnie czujnik wysokości określa wysokość kabiny. W ten sposób system sterowania pojazdu w każdym momencie zna dokładną pozycję wózka i aktualne parametry wysokości.

Znaczniki lub transpondery RFID to niewielkie nadajniki. Umieszczone w podłodze wzdłuż korytarzy wysyłają informacje, które umożliwiają wózkowi dokładne określenie swojej pozycji. Jako alternatywy dla znaczników RFID można użyć oznaczeń z kodem kreskowym. Pozycja pojazdu w korytarzu jest rozpoznawana na podstawie naklejki z kodem umieszczonej w dolnej części ramy regału.

System ASA umożliwia zdefiniowanie w każdym korytarzu różnych stref, które ograniczają określone ruchy wózka ze względów bezpieczeństwa. Przykładowo możliwa jest automatyczna redukcja prędkości jazdy w określonych obszarach, na przykład przy pokonywaniu progów lub szczelin dylatacyjnych. Przy uruchamianiu systemu ograniczenia te są definiowane na trójwymiarowej mapie.

Aby uniknąć kolizji, wystające przeszkody w korytarzu są oznaczane na mapie cyfrowej z podaniem ich położenia i wymiarów. Gdy pojazd zbliża się do oznaczonego obszaru, system ASA uniemożliwia operatorowi wjechanie w jego obręb. W każdym momencie system zna dokładne wymiary każdego pojazdu (wraz z masztem, pozycją kabiny i wideł) i automatycznie zatrzymuje wózek, zanim natrafi on na przeszkodę.

Wózek K firmy Linde Material Handling

Pewność prowadzenia

Asystent do bezpiecznej nawigacji w wąskich korytarzach (ASA) rozpoznaje pozycję w alejce za pomocą znaczników RFID lub kodów kreskowych, reaguje na nierówności podłoża i przeszkody na regałach, podłożu lub suficie, a następnie ogranicza w tych miejscach funkcje pojazdu, takie jak prędkość, wysokość podnoszenia czy wysunięcie wideł.

Funkcje asystenta do bezpiecznej nawigacji w wąskich korytarzach

Ilustracja dynamicznego hamowania na końcu alejki

Dynamiczne hamowanie na końcu korytarza

System ASA zawsze wyhamowuje wózek w odpowiednim momencie, aby na końcu alejki osiągnąć wymaganą prędkość lub zatrzymać maszynę.

Ilustracja redukcji prędkości przed strefą hamowania i w jej obrębie

Ograniczona miejscowo redukcja prędkości

Ilustracja pokazuje prędkość wózka przed strefą hamowania i wewnątrz tej strefy. W zdefiniowanych obszarach pojazd redukuje prędkość do określonego poziomu. Pozwala to zminimalizować ryzyko uszkodzenia towaru i wózka.

Ochrona przed kolizją dzięki zdefiniowaniu przeszkód

Dzięki dokładnemu zdefiniowaniu w programie ASA wymiarów przeszkody – zarówno w poziomie, jak i w pionie – wjechanie pojazdu w ten obszar jest niemożliwe.

Lokalna blokada opuszczania

W indywidualnie zdefiniowanych obszarach wózek nie obniża kabiny lub obniża ją tylko do określonej wysokości.

Korzyści na wyciągnięcie ręki

 Wózki Linde VNA w magazynie

  • Mniej uszkodzeń regałów i towaru
  • Mniej uszkodzeń wózka
  • Niższe koszty napraw
  • Większa częstotliwość przeładunku palet dzięki redukcji czasów przestoju
  • Większe bezpieczeństwo operatora
  • Elastyczne dopasowanie w razie zmiany sytuacji w magazynie

Live Chat
Chcielibyśmy doradzić Ci osobiście za pośrednictwem naszego Live Chat. W tym celu potrzebujemy Twojej zgody na pliki cookie naszego czatu.