Ta przeglądarka jest nieaktualna. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony internetowej, przełącz się na inną przeglądarkę.

Bezpieczeństwo podczas cofania: Linde Reverse Assist Radar

Ubezpiecza Cię
Elektryczny wózek widłowy X30 wyjeżdża tyłem z korytarza, w strefie za nim znajduje się pieszy.

Intralogistyka wymaga najwyższej precyzji przy maksymalnym tempie pracy. Jednak właśnie podczas cofania wózkami z przeciwwagą ryzyko wypadku jest szczególnie wysokie. Skoncentrowani na czym innym operatorzy, nieprzejrzyste pomieszczenia oraz martwe pola w strefie za wózkiem to stałe źródło ryzyka kolizji z osobami, regałami oraz innymi wózkami. Właśnie dlatego mniej więcej dwie trzecie wszystkich nieszczęśliwych wypadków z udziałem wózków do transportu poziomego* ma miejsce podczas cofania.

Rozwiązanie: System wspomagania Linde Reverse Assist Radar. Wykrywa ruchome i nieruchome obiekty podczas cofania oraz ostrzega operatora przed kolizją. W razie niebezpieczeństwa ingeruje aktywnie w sytuację i spowalnia wózek widłowy aż do zatrzymania. Pozwala to skutecznie unikać kolizji z pieszymi i przeszkodami.

*Źródło: Branżowe Stowarzyszenie Ubezpieczeniowe ds. Handlu i Logistyki w Niemczech, niem. Berufsgenossenschaft für Handel und Warenlogistik (BGHW), 2023

Pieszy przechodzi z tyłu wózka Linde X30.

Skuteczne czujniki dla maksymalnego bezpieczeństwa

Sercem systemu Linde Reverse Assist Radar są skuteczne czujniki, które w niezawodny sposób wykrywają zarówno nieruchome, jak i ruchome obiekty znajdujące się na trasie cofania. Zakres wykrywania jest standardowo dostosowany do szerokości tyłu wózka, jednak w razie potrzeby można go indywidualnie zmodyfikować. Towary i przedmioty znajdujące się w pobliżu trasy przejazdu, np. w magazynach blokowych, są ignorowane. Tak więc system reaguje tylko na faktyczne zagrożenia, unikając w ten sposób fałszywych alarmów i niepotrzebnych postojów.

Elektryczny wózek widłowy X30 przejeżdża z dużą prędkością w strefie zewnętrznej.

Inteligentne i dynamiczne zatrzymanie w mgnieniu oka

Po wykryciu przeszkody, system Linde Reverse Assist Radar błyskawicznie ocenia niebezpieczną sytuację. Uwzględnia przy tym czynniki takie, jak prędkość, kąt skrętu, wysokość podnoszenia oraz odległość od obiektu. Jeżeli ryzyko kolizji jest poważne, system ingeruje w parametry jazdy i hamuje z siłą wynoszącą nawet 3 m/s². Oznacza to, że Linde Reverse Assist Radar hamuje znacznie mocniej niż porównywalne rozwiązania tego typu. Hamowanie jest zawsze optymalnie dostosowane do indywidualnej sytuacji.

Ostrzeganie sygnałem dźwiękowym i komunikatem na wyświetlaczu

Wraz z redukcją prędkości, wielostopniowy system ostrzegania alarmuje operatora. Przenikliwy dźwięk ostrzegawczy sygnalizuje zbliżającą się kolizję. Jeżeli wózek widłowy jest wyposażony w opcjonalny wyświetlacz 7", operator otrzymuje dodatkowo wizualne sygnały ostrzegawcze oraz wskazówkę informującą o konieczności sprawdzenia obszaru za wózkiem. Kierowca może pominąć system, naciskając przycisk zwalniający, aby móc bez przeszkód cofać z miejsca w ciasnych przestrzeniach.

Ochrona podczas jazdy wstecz

 • Ciągłe monitorowanie trasy przejazdu za wózkiem widłowym
 • Wykrywanie poruszających się osób i obiektów, gdy wózek porusza się z prędkością marszu
 • Wykrywanie obiektów nieruchomych przy prędkości wózka do 15 km/h
 • Automatyczne hamowanie aż do zatrzymania w razie pojawienia się przeszkód
 • Akustyczne ostrzeganie operatora w razie zagrożenia kolizją

Ochrona podczas ruszania z miejsca

 • Wykrywanie osób w strefie za wózkiem widłowym
 • Zapobieganie kolizjom z obiektami w obszarze zagrożenia
 • Akustyczne ostrzeganie operatora i pieszych
 • Możliwość kontynuacji jazdy po potwierdzeniu przyciskiem

Zbliżenie na system Reverse Assist Radar w elektrycznym wózku widłowym Linde X30.

Korzyści

 • Unikanie kolizji dzięki automatycznemu hamowaniu
 • Niezawodne wykrywanie osób i obiektów
 • Ostrzeganie operatora w razie zbliżania się do przeszkód
 • Inteligentne dopasowane hamowania do niebezpiecznej sytuacji
 • Wysoka niezawodność niezależnie od warunków oświetlenia
 • Możliwość modyfikacji bezpiecznego zakresu wykrywania bez niepotrzebnych postojów
 • Możliwość łączenia z innymi systemami wspomagania w celu zapewnienia kompleksowej ochrony

Bezpieczeństwo bez względu na widoczność

Najważniejszą zaletą systemu Linde Reverse Assist Radar: jest niezawodna praca w każdych warunkach. Nieważne, czy w ciemności, w oślepiającym słońcu czy też we mgle – czujniki wykrywają każdą przeszkodę niezależnie od warunków oświetlenia. Funkcja wykrywania na wysokości kolan zapewnia niezawodne wykrywanie osób. Dzięki temu system rejestruje obecność osób nawet wtedy, gdy pracują w przysiadzie lub są częściowo zasłonięte.

Zawsze najbezpieczniejsza kombinacja

Linde Reverse Assist Radar można bezproblemowo łączyć z innymi systemami wspomagania marki Linde. Kompatybilna może być tutaj, np. Linde Front oraz Reverse Assist Camera. Kamery wykorzystujące sztuczną inteligencję wykrywają ryzyko kolizji z osobami podczas jazdy w przód lub wstecz oraz zmniejszają prędkość wózka widłowego w razie niebezpieczeństwa. System Reverse Assist Radar w połączeniu z Front i Reverse Assist Camera zapewniają kompleksową ochronę człowieka i maszyny.

Elektryczny wózek widłowy X30 transportuje skrzynki z napojami wąskim korytarzem w magazynie zewnętrznym.

Bezpieczeństwo skrojone na miarę

Dla każdego problemu związanego z bezpieczeństwem, firma Linde oferuje odpowiednie rozwiązanie: od systemów ochrony osób, przez optyczne systemy ostrzegania oraz układy wspomagania jazdy, po całościowe koncepcje bezpieczeństwa. Podczas osobistych konsultacji nasi eksperci ustalą, które rozwiązanie jest odpowiednie dla danej sytuacji. Skontaktuj się z nami.