Ta przeglądarka jest nieaktualna. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony internetowej, przełącz się na inną przeglądarkę.
Wyświetlacz Linde Safety Pilot
Zapobiega przewróceniu się wózka

Linde Safety Pilot

Inteligentny pasażer, który zwiększa bezpieczeństwo

Wózki widłowe z przeciwwagą rzadko się przewracają, ale kiedy już do tego dojdzie, może to poważnie zagrozić życiu operatora oraz spowodować znaczne zniszczenia wózka i ładunku. Taka sytuacja jest zazwyczaj spowodowana błędem operatora. Aby zmniejszyć ryzyko nieprawidłowości wynikających z czynnika ludzkiego, firma Linde opracowała unikalny system wspomagania operatora wyznaczający nowe standardy w zakresie bezpieczeństwa. Linde Safety Pilot (LSP) działa jak inteligentny pasażer i jest dostępny w dwóch wersjach: LSP Select i LSP Active. W obu przypadkach operator zawsze widzi kluczowe parametry, które wyświetlane są na małym monitorze. W przypadku osiagnięcia punktu krytycznego podczas operowania lub jazdy na wyświetlaczu pojawiają się kolory ostrzegawcze oraz emitowany jest sygnał dźwiękowy. Wersja Active automatycznie ingeruje w funkcje jazdy i podnoszenia.

Nie pozostawiaj tego instynktowi

Przewrócenie się wózka widłowego z przeciwwagą jest niebezpieczne: operator może zostać ciężko ranny, a ładunek i maszyna poważnie uszkodzone. Ponadto pracownikowi nie jest wcale łatwo zapobiec naruszeniu stabilności maszyny, zwłaszcza podczas transportu nieznanych i często zmieniających się ładunków. Aby zapewnić bezpieczeństwo jazdy, operator powinien być w stanie precyzyjnie ocenić wagę ładunku, środek ciężkości oraz pożądaną wysokość podnoszenia, co jest właściwie nierealne i w praktyce często sprowadza się do szacowania „na oko”. LSP, zarówno w wersji Active, jak i Select, posiada szereg czujników, które mierzą takie dane jak waga ładunku, wysokość podnoszenia czy kąt pochyłu masztu. Te kluczowe wartości wyświetlane są na znajdującym się w kabinie monitorze. Operator nie musi już szacować wagi transportowanego towaru lub aktualnej wysokości podnoszenia i może na bieżąco monitorować sytuację.

Linde Safety Pilot control

Bezpieczeństwo

Niebezpieczne wypadki związane z przewróceniem się wózków widłowych z przeciwwagą są znacznie mniej prawdopodobne, gdy używasz Linde Safety Pilot.

Innowacje zwiększające bezpieczeństwo

Waga ładunku

Bardzo czuły czujnik mierzy ciśnienie w hydraulice masztu. Przy użyciu znanych wartości, takich jak średnica cylindra i przełożenie łańcucha podnoszenia, można obliczyć aktualną wagę ładunku.

Wysokość podnoszenia

Czujnik wbudowany w maszt określa wysokość ładunku.

Kąt pochyłu

Czujniki pochyłu masztu są standardowo montowane w naszych wszystkich wózkach widłowych z przeciwwagą.

Moment obciążenia (tylko w LSP Active)

Na tylnej osi znajduje się nowo opracowana cela pomiarowa, która może być wykorzystana do obliczania momentu obrotowego obciążenia lub odległości środka ciężkości od osi przedniej.

Video on Linde’s Safety Pilot

Monitor LSP wyświetla trzy wersje

  • Obszar bezpiecznej pracy: nie ma ograniczeń.
  • Obszar graniczny: wyświetlacz miga na pomarańczowo; granica obciążenia jest prawie osiągnięta. LSP Active zmniejsza prędkość podnoszenia i pochył.
  • Obszar krytyczny: wyświetlacz miga na czerwono; granica obciążenia została osiągnięta. Emitowany jest także dźwiękowy sygnał ostrzegawczy. LSP Active reguluje funkcje wózka widłowego.

Aktywna interwencja w prowadzenie wózka

LSP Active zapewnia operatorowi dodatkowe wsparcie w postaci aktywnego systemu wspomagania. W przypadku użycia wózka widłowego z przeciwwagą do podnoszenia ciężkiego ładunku, który znajduje się na granicy dopuszczanego obciążenia, system emituje sygnały wizualne i akustyczne oraz spowalnia ruch podnoszenia lub przechylania. Jeśli operator nie zareaguje, ruch wózka zostaje całkowicie zatrzymany. To samo dzieje się podczas jazdy. Jeśli operator zbyt gwałtownie przyspiesza załadowanym wózkiem widłowym, zbyt ostro hamuje lub za szybko pokonuje zakręty, LSP Active ingeruje w funkcje jazdy. System kompensuje błąd operatora i w większości przypadków zapobiega przewróceniu się pojazdu.

Szybsza i bezpieczniejsza praca dzięki wygodnym funkcjom

Zarówno wersja Select, jak i Active posiadają wiele wygodnych funkcji: począwszy od wstępnego wyboru wysokości podnoszenia przy użyciu zintegrowanych wag ładunkowych, a skończywszy na wstępnym ustawianiu ograniczeń prędkości. Dzięki temu procesy operacyjne są bezpieczniejsze i wydajniejsze. Na przykład przed rozpoczęciem jazdy operator może ustawić wysokość, na jaką ma być podnoszony towar. Nie trzeba już dokonywać regulacji podczas obsługi, co pozwala zaoszczędzić czas. Zintegrowana waga ładunkowa waży towary w kilka sekund, posiada również funkcję dodawania. Operator może na przykład szybko sprawdzić, czy osiągnięta została maksymalna ładowność wózka. Regulowana wysokość podnoszenia i opuszczania (zabezpieczenie przed zużyciem wideł) pomagają z wyprzedzeniem eliminować uszkodzenia i wypadki. Oznacza to, że niskie stropy magazynowe lub nierówne podłogi nie stanowią już zagrożenia.

Porównanie LSP Select i LSP Active

Elementy wyświetlane na monitorze

LSP Select

  • Waga ładunku, wysokość podnoszenia, kąt pochyłu masztu, prędkość jazdy, kąt skrętu kół, wstępnie wybrany kierunek jazdy, temperatura

LSP Active

  • Waga ładunku, wysokość podnoszenia, kąt pochyłu masztu, prędkość jazdy, kąt skrętu kół, wstępnie wybrany kierunek jazdy, temperatura.
  • Dodatkowo: wskazanie maksymalnej dopuszczalnej wysokości podnoszenia, odległości środka ciężkości ładunku, maksymalnego dopuszczalnego kąta nachylenia.

Aktywna interwencja

LSP Select

  • Niedostępna.

LSP Active

  • Zależy od wysokości podnoszenia, kąta nachylenia i prędkości jazdy.

Wygodne funkcje

LSP Select

  • Wstępny wybór wysokości podnoszenia, wstępny wybór kąta pochyłu, próg podnoszenia, próg opuszczania (zabezpieczenie przed zużyciem wideł), wskaźnik ciężaru ładunku (funkcja tara), obliczanie obciążenia, ustawienie dynamiki jazdy, wskaźnik zużycia energii, ograniczenie prędkości.

LSP Active

  • Wstępny wybór wysokości podnoszenia, wstępny wybór kąta pochyłu, próg podnoszenia, próg opuszczania (zabezpieczenie przed zużyciem wideł), wskaźnik ciężaru ładunku (funkcja tara), obliczanie obciążenia, ustawienie dynamiki jazdy, wskaźnik zużycia energii, ograniczenie prędkości.

Jak przewraca się wózek widłowy?

1. Operator podnosi ładunek za pomocą wózka widłowego.

2. Jedzie z uniesionym ładunkiem.

3. Jeśli hamuje z uniesionym ładunkiem, wózek widłowy zaczyna się przechylać.

4. Wózek przewraca się.

Electric forklift truck transporting heavy crates
Wózki widłowe Linde są znane ze swojego bezpieczeństwa. Jednak większość wypadków wynika z błędów w prowadzeniu pojazdu i nie zawsze można uniknąć problemów z koncentracją w stresowych sytuacjach. Właśnie dlatego opracowaliśmy Linde Safety Pilot.
Live Chat
Chcielibyśmy doradzić Ci osobiście za pośrednictwem naszego Live Chat. W tym celu potrzebujemy Twojej zgody na pliki cookie naszego czatu.