Ta przeglądarka jest nieaktualna. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony internetowej, przełącz się na inną przeglądarkę.

Bezpieczeństwo

99% to za mało
Spalinowy wózek widłowy Linde podczas transportu skrzynek

Optymalna ochrona operatora, towaru i zakładu

W niegroźnych wypadkach uszkodzeniu ulegają jedynie materiały, w najgorszych zaś może dojść do utraty życia lub zdrowia pracowników. Zawsze jednak powstają koszty – czasami ogromne. W związku z tym bezpieczeństwo pracy stanowi kluczowy temat w dziedzinie zarządzania przepływem materiałów w przedsiębiorstwie.

Pod naszym hasłem „Zero wypadków” kryje się szeroko rozumiana filozofia bezpieczeństwa. Cel: logistyka, która w 100% pozwoli uniknąć wypadków. Na tej podstawie firma Linde tworzy zarówno innowacje techniczne dla wózków widłowych, jak i inteligentne systemy wspomagające operatora, opracowuje także bogate programy szkoleniowe i usługi w zakresie doradztwa. W ten sposób powstają całościowe rozwiązania, które pomagają użytkownikom sprostać różnorodnym wymaganiom w zakresie nowoczesnej i bezpiecznej logistyki magazynowej.

Bezpieczeństwo w standardzie

Nieustannie rosną wymagania dotyczące nowoczesnych wózków widłowych i ich operatorów. Pojazdy muszą transportować coraz cięższe towary, obsługiwać coraz większe wysokości, a ponadto pracować szybciej, wydajniej i elastyczniej. Wraz ze wzrostem wymagań rośnie też ryzyko wypadku. W związku z tym wózki widłowe i urządzenia techniki magazynowej firmy Linde posiadają liczne właściwości, które zwiększają bierne i czynne bezpieczeństwo.

Rama Protector Frame w elektrycznym wózku widłowym

Linde Protector Frame

Linde Protector Frame w wózkach z przeciwwagą zapewnia doskonałą ochronę operatora, ponieważ dach kabiny i rama stanowią jedną, kompletną, zamkniętą strefę ochronną. Znajdujące się u góry siłowniki przechyłu umożliwiają równomierny rozkład obciążenia na całą strukturę wózka. Rozmieszczenie siłowników przechyłu pozwala ponadto na zastosowanie smukłych profili masztów. Dzięki temu operator uzyskuje optymalną widoczność. W celu efektywnego zabezpieczenia wózka przed przewróceniem się (również przy maksymalnym obciążeniu) cały system skonstruowano w taki sposób, że środek ciężkości wózka jest maksymalnie obniżony i przesunięty do przodu.

Miejsce pracy operatora wózka wysokiego składowania

Miejsce pracy operatora wózka wysokiego składowania

Podobne szczegóły konstrukcyjne, które pomagają poprawić bezpieczeństwo, znajdują się w każdym wózku Linde. Miejsce pracy operatora jest wykonane w taki sposób, że pracownik zawsze znajduje się w obrębie konturu wózka, mogąc jednocześnie obserwować otoczenie.

Inteligentne systemy wspomagające operatora

Technika nie jest jednak jedynym kluczowym elementem bezpieczeństwa. Ponad 90% wypadków podczas pracy wynika z błędów ludzkich. I właśnie tu wkraczają systemy wspomagania operatora stworzone przez firmę Linde Material Handling, które aktywnie pomagają operatorowi w bezpiecznym zorganizowaniu codziennej pracy. Rozwiązania te, takie jak Linde SpeedAssist i Linde CurveAssist, umożliwiają automatyczne dostosowanie mocy napędu i maksymalnej prędkości do otoczenia i sytuacji na drodze.

System wspomagania Safety Pilot

Linde Safety Pilot

Kamień milowy w rozwoju systemów bezpieczeństwa stanowi Linde Safety Pilot, który przez cały czas informuje operatora o najważniejszych parametrach. Należą do nich między innymi takie wartości, jak aktualny ciężar ładunku lub maksymalna możliwa wysokość podnoszenia. Ale to nie wszystko. Po osiągnięciu określonej wartości granicznej Linde Safety Pilot aktywnie wkracza do akcji i uniemożliwia nieprawidłową obsługę.

Schemat Dynamic Mast Control

Dynamic Mast Control

Innymi przykładami inteligentnych systemów wspomagania operatora są Dynamic Mast Control i Linde BlueSpot. Dynamic Mast Control aktywnie wyrównuje ruchy powstające na skutek drgań masztu wózka wysokiego podnoszenia. Dzięki temu operator może precyzyjniej i bezpieczniej podnosić ciężkie towary na duże wysokości. Z kolei rozwiązanie Linde BlueSpot zwiększa bezpieczeństwo wszędzie tam, gdzie człowiek i wózek współpracują ze sobą na jednym obszarze.

Bezpieczeństwo zaczyna się od operatora

Dobrze wyszkoleni operatorzy stanowią decydujący czynnik obniżający liczbę wypadków i szkód. Firma Linde Material Handling oferuje bogaty program szkoleniowy i treningowy dla operatorów wózków widłowych i specjalistów w zakresie każdego typu wózka. Uczymy pracowników prawidłowego postępowania z pojazdem i ładunkiem, zapoznajemy ze wszystkimi ważnymi parametrami i szczegółami technicznymi konstrukcji tego typu maszyn oraz z praktycznym wykorzystaniem wykresów obciążenia wózków. Szkolenia są także skoncentrowane na zasadach właściwej bieżącej obsługi pojazdów, która wydłuża ich żywotność, oraz na przepisach bezpieczeństwa pracy.

Cyfrowe zarządzanie flotą jako czynnik zwiększający bezpieczeństwo

Aplikacja do kontroli zarządzania flotą firmy Linde

Aplikacja Pre-shift-check dla connect:

W ramach cyfrowego rozwiązania w zakresie zarządzania flotą – connect – firma Linde oferuje liczne funkcje zwiększające bezpieczeństwo. Poprzez spersonalizowaną kontrolę dostępu użytkownik może indywidualnie dopasować wózek do operatora. W zależności od kwalifikacji operatora i zastosowania wózka można na przykład ograniczyć maksymalną prędkość pojazdu. Z kolei operator ma możliwość sprawdzenia za pomocą aplikacji stanu swojego wózka na początku pracy. Ponadto connect: oferuje takie funkcje, jak elektroniczne monitorowanie uszkodzeń, automatyczne przesyłanie kodów błędów i analizę danych użytkowych.

W drodze do „Zera wypadków”

Elementem łączącym w spójną całość ofertę firmy Linde Material Handling jest filozofia „Zero wypadków”. Kryje się pod nią wizja eliminowania wypadków w logistyce magazynowej poprzez produkty, których konstrukcja ma na celu zmaksymalizowanie bezpieczeństwa, oferty serwisowe, które umożliwiają ludziom optymalne organizowanie swojego miejsca pracy, oraz innowacyjne rozwiązania cyfrowe, które wspomagają użytkownika w ciągłym ulepszaniu procesów.